Nadpotliwość stóp. Jakie są jej przyczyny?

Nadpotliwość stóp. Jakie są jej przyczyny?

Pocenie się stóp, to naturalny sposób organizmu na pozbywanie się toksyn oraz skomplikowany mechanizm termoregulacji. Od potu nie da się uciec, problem pojawia się dopiero wówczas, gdy system ulega zaburzeniom, a nadmierna ilość potu powoduje dyskomfort i powoduje problemy z utrzymaniem higieny.

W tym przypadku należy koniecznie zdiagnozować przyczynę problemu i zastosować leki oraz zabiegi zmniejszające pocenie. Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się stóp?

Przyczyny nadpotliwości

Coraz szybsze tempo życia, stres, wysokie temperatury sprawiają, że organizm zaczyna się przegrzewać i pojawia się zbyt duża ilość potu. Stopy, z uwagi na obecność znacznej ilości gruczołów potowych, pocą się szczególnie mocno. Świeży pot jest niemal bezwonny, dopiero po czasie bakterie ze skóry metabolizują go, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Przyczyny nadpotliwości są różne – najczęściej to dziedziczne skłonności, wynikające z zaburzeń przemiany materii, otyłość oraz choroby neurologiczne. Powodem problemów mogą być także zaburzenia hormonalne – nadczynność tarczycy lub wahania hormonalne. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, gruźlica, różnego rodzaju nerwice oraz przewlekłe infekcje, mogą zwiększać potliwość i zmuszać wykonania niezbędnych zabiegów. Równie ważnym czynnikiem wzmagającym pocenie jest nieodpowiednia dieta. Nadmierne ilości kawy oraz pikantne potrawy i sól, mogą mieć wpływ na ilość wydzielanego potu. Powodem może być też stosowanie używek: alkoholu, narkotyków oraz palenie papierosów. Czasem jednak nadmiernie spocone nogi to efekt nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, noszenia obuwia niedostosowanego do pory roku oraz skarpet wykonanych z syntetycznych materiałów.

Sposoby na nadmierne pocenie się stóp

Nadmierne pocenie się stóp jest nie tylko wstydliwym problemem, który może prowadzić do unikania kontaktów towarzyskich. Duża potliwość stóp niesie za sobą większe ryzyko grzybicy stóp, a także zwiększa podatność na otarcia i powstawanie odcisków. Osoby z takim problemem, powinny szczególnie dbać o zachowywanie zasad higieny, myć często nogi w zimnej wodzie, dokładnie wysuszać stopy po kąpieli i stosować odpowiednie antyperspiranty. Koniecznością jest noszenie butów i skarpet, wykonanych z naturalnych materiałów. Jeśli takie działania nie przynoszą efektów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W gabinecie, za pomocą skalpela usuwany jest nadmiernie rogowaciejący naskórek, a skóra stóp zostaje wygładzona. Kąpiel z użyciem soli z rozmarynem lub zielem chyzopu, zapobiega poceniu się skóry, zaczerwienieniom oraz grzybicy. Na zakończenie zabiegu stosowana jest pianka do dezynfekcji stopy, która chroni przed bakteriami i grzybicą. W miarę potrzeby zabieg należy powtarzać.

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy  logo