Nasz gabinet zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń stóp. Oferujemy profesjonalne i bezpieczne zabiegi podologiczne dla osób m.in. z rogowcem na stopach, grzybicą stóp i paznokci, bolącymi odciskami, wrastającymi paznokciami, pękającymi piętami. Przeprowadzamy także bezbolesną rekonstrukcję płytki paznokcia oraz leczymy nadpotliwość stóp. Ofertę naszych zabiegów uzupełnia pedicure specjalistyczny.
Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastającymi czy grzybiczymi paznokciami, rozpadlinami na piętach. Profesjonalne zabiegi terapeutyczne w gabinecie podologa to również sposób na w pełni bezpieczne upiększenie stóp i zadbanie o ich doskonałą kondycję, co pozwala zapobiec powstawaniu wielu wymienionych wyżej schorzeń.
Poniżej znajdą Państwo dokładaną listę naszych zabiegów podologicznych. Zachęcamy do zapoznania się z dokładnym opisem każdej dolegliwości, przyczynami jej powstawania oraz szczegółami kuracji na dedykowanych im zakładkach. Informacje te pomogą Państwu w rozpoznaniu schorzeń oraz zapoznają z prawidłową procedurą postępowania. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Obszary działalności naszego gabinetu to:
Skóra stóp jest narażona na wiele chorób zakaźnych. Poza grzybicami, najczęstsze są infekcje wirusowe, które wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Do typowej lokalizacji brodawek stóp należy podeszwa stopy, skóra palców, głównie wałów okołopaznokciowych oraz łożysko paznokcia, znajdujące się pod płytką paznokciową.
Większe predyspozycje do zakażenia posiadają dzieci i młodzież w okresie dojrzewania oraz osoby z obniżoną odpornością. Wszędzie, gdzie mamy styczność z dużymi skupiskami ludzi jesteśmy wystawieni na ryzyko zarażenia brodawkami. Do najczęstszych źródeł zakażenia zaliczamy min. korzystanie z basenów, pryszniców, przebieralni, sauny, sal gimnastycznych i treningowych. Warto pamiętać, że charakteryzują się bardzo wysoką zakażalnością, zarówno gdy dochodzi do samozakażenia, jak i przenoszenia infekcji na inną osobę.
Typy brodawek:
Polega opracowywaniu zmian za pomocą dłuta podologicznego przy jednoczesnej aplikacji na brodawki odpowiednio do rozpoznania dobranego środka farmakologicznego, którego działanie doprowadzi do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry. Do uzyskania tej sytuacji potrzeba na ogół od 3 do 12 zabiegów.
UWAGA!
Leczenie brodawek wymaga bezwzględnej dyscypliny i całkowitej współpracy pacjenta!
Paznokcie są narażone na wielokrotnie powtarzające się urazy i mikrouszkodzenia. W konsekwencji tarcia, uderzenia lub ucisku dochodzi do wylewu krwi, spowodowanego uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia powodują zmianę zabarwienia płytki na czerwony, następnie sinoczarny kolor. Mogą powodować zmianę kształtu, pofałdowanie lub pojawienie się poziomych bruzd na płytce paznokciowej. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy czyli oddzielenia się płytki od łożyska. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”. W przypadku mniejszych krwiaków (hematomów), paznokieć uszkodzony przerasta zdrową płytką.
Postępowanie z krwiakami podpaznokciowymi zależy od ich wielkości. Małe wchłaniają się samoistnie i nie wymagają interwencji podologicznej. Duże krwiaki należy usunąć spod płytki paznokciowej. Polega to na nawierceniu płytki specjalnym frezem i usunięciu krwi spod paznokcia.
Leczenie paznokcia wrośniętego rozpoczyna się od zniwelowania bólu, który często towarzyszy pacjentowi. Następnie zostaje dobrana odpowiednia terapia przy stanach zapalnych. Często już po wygojeniu powstałych powikłań podolog zakłada klamrę ortonyksyjną na paznokieć, który w przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego daje długofalowe efekty. Dobierane są również odpowiednie preparaty oraz pielęgnacja domowa. W efekcie leczenia paznokieć przybiera prawidłowy kierunek wzrostu, a jego szerokość zostaje zredukowana do prawidłowych wymiarów. Zapraszamy do odwiedzenia naszego centrum, ponieważ już pierwsza wizyta w gabinecie przynosi znaczną ulgę w przypadku bólu związanego z wrastającym paznokciem.
Wrastające paznokcie to często występujące schorzenie, które wielu ludzi zna z własnego doświadczenia. Charakteryzuje się ono niepoprawnie ukierunkowaną płytką paznokcia, która wrzyna się w tkanki. Zdarza się, że towarzyszy temu przerost wału paznokcia. Wrastający paznokieć powoduje obrzęk i ból. Przez nieleczoną dolegliwość może w zakażonym miejscu powstać ziarnina, dlatego zalecane jest leczenie paznokcia wrośniętego z pomocą specjalisty. Zaniedbanie postępujących zmian może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, zanokcicy, a nawet martwicy kości palucha.
Wrastanie paznokci może być konsekwencją:
Leczenie paznokcia wrośniętego powinno być przeprowadzane w odpowiednich, sterylnych warunkach przez wykwalifikowane osoby. Podczas zabiegu zostaje usunięty element drażniący wał paznokcia. Zakładana jest tamponada, która ma na celu odseparowanie paznokcia od wału w celu złagodzenia stanu zapalnego. Następnie aplikowany jest odpowiednio dobrany środek leczniczy i dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego (wysuszeniu hipergranulacji) reguluje się wzrost paznokcia klamrą ortonyksyjną typu Fraser’a.
Nakładanie klamer na wrastające/ wkręcające się paznokcie to często najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z tą przypadłością. Klamry ortonyksyjne dają szybką ulgę pacjentowi zaraz po ich założeniu. Wpływają pozytywnie na poprawny kształt paznokcia. Klamry nie przeszkadzają w chodzeniu i w wykonywaniu codziennych czynności, nawet w uprawianiu sportu. Mogą być również stosowane profilaktycznie np. po zabiegu usunięcia paznokcia w czasie jego odrastania.
Modzel to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje w wyniku przewlekłego ucisku i/lub tarcia skóry na podeszwie stopy, pięcie lub na wyniosłościach kostnych.
Modzel jest żółtawym twardym tworem, nieco wygórowanym w stosunku do okolicznych tkanek, niewrażliwym na dotyk i o „rozmytych” krawędziach. Rozległość i głębokość tych twardych, zbitych zmian uzależniona jest od powierzchni drażniącego bodźca – od bardzo małych kilkumilimetrowych do zajmujących znaczną część podeszwy stopy. Modzele są bardzo częstą przyczyną pojawienia się bólu stóp lub przynajmniej dyskomfortu podczas chodzenia.
Czynniki które maja wpływ na powstanie modzeli to:
Ponieważ modzele powstają warstwowo, dlatego również warstwowo są usuwane za pomocą skalpela lub specjalnego dłuta podologicznego. Następnie miejsca po usunięciu modzeli zostają wygładzone przy użyciu odpowiednich kapturków. Na zakończenie zabiegu aplikuje się preparaty regenerujące i uelastyczniające naskórek a następnie zakłada opatrunek odciążający. Po zabiegu można normalnie funkcjonować, nie ma żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu.
Problem nadpotliwości dotyka różne grupy osób. Na tą dolegliwość skarżyć mogą się zarówno osoby młode jak i w podeszłym wieku, otyłe oraz sportowcy, kobiety i mężczyźni.
Ogólna nadpotliwość może być konsekwencją takich chorób jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość oraz choroby neurologiczne. Również zmiany hormonalne, dojrzewanie oraz w dużej mierze stres, zaliczany jest do czynników towarzyszącym tym objawom. Ponadto wzmożoną aktywność gruczołów potowych powodują niewłaściwe odżywianie (nadmierne spożywanie soli, pikantne dodatki) oraz stosowanie używek (alkohol, narkotyki, palenie papierosów). Także noszenie obuwia i skarpetek wykonanych z syntetycznego materiału mogą wpływać na obfite wydzielanie potu.
Warto podkreślić, że świeży pot jest bezwonny, utrzymuje miękkość i elastyczność skóry oraz kontroluje temperaturę stóp. Dopiero działanie bakterii które rozkładają pot, nadaje mu wyróżniający, często przykry zapach.
Prawidłowe usunięcie nadmiernie rogowaciejącego naskórka przy użyciu skalpela oraz wygładzenia skóry stopy. Wykonanie kąpieli z użyciem soli z rozmarynem lub zielem chyzopu, która zapobiega poceniu się skóry, zaczerwienieniom oraz grzybicy. Na zakończenie zabiegu zastosowanie lotionu/pianki do dezynfekcji stopy, który chroni przed bakteriami i grzybicą.
Wykonujemy usuwanie odcisków przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Warto zdecydować się na ten zabieg nawet w przypadku gdy odciski nie sprawiają dużego dyskomfortu w czasie chodzenia, ponieważ z czasem mogą zacząć powodować ból i może rozwinąć się stan zapalny. Samodzielnie leczenie poprzez przyklejanie plastrów na odciski często pogłębia problem, gdyż substancje zawarte w nich mogą podrażnić dodatkowo odcisk. Istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy, gdyż zdarza się również, że odcisk to tak naprawdę brodawka wirusowa. Zapraszamy na konsultację wszystkie osoby, które borykają się z problemami stóp.
Skóra podeszew stóp narażona jest na duże uciski i tarcia. W miejscach największych nacisków powstają odciski zwane też nagniotkami, które stanowią naturalny opatrunek skóry, osłaniając miejsca poddawane zbyt intensywnym naciskom i obciążeniom.
Najczęściej miejscami pojawiania się odcisków są górne powierzchnie palców u stóp, końce palców i przestrzenie między palcami. Są one zazwyczaj małe i okrągłe. Dla osób starszych mogą być niezmiernie uciążliwe i powodować utrudnienia w chodzeniu. Najczęściej spowodowane są zbyt ciasnym obuwiem, ocierającym zrogowaciałe zmiany skórne, a także deformacjami palców lub słabym ukrwieniem stóp. Przez noszenie za małego obuwia mogą pojawić się również inne dolegliwości towarzyszące odciskom, takie jak wrastające paznokcie. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego gabinetu.
Jak wygląda zapobieganie powstawaniu odcisków? Istnieje kilka czynności, które warto wykonywać, szczególnie w przypadku nawracającego problemu odcisków. Osobom, które borykają się z tą dolegliwością, polecamy:
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się odcisków skórnych jest usunięcie ich w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na rozpoznaniu rodzaju odcisku i jego usunięciu przy pomocy dłutka podologicznego. Następnie miejsce po usunięciu odcisku zostaje wygładzone przy użyciu odpowiednich kapturków. Na wgłębienia powstałe po odcisku aplikowany jest krem odbudowujący tkankę, a na zakończenie zakładane jest odciążenie uciskanych miejsc. Po zabiegu można normalnie funkcjonować, nie ma żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Wiele odcisków wymaga terapii, czyli kilkukrotnych wizyt w gabinecie, zastosowanie specjalnych środków złuszczających i opatrunków. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty.
Pedicure leczniczy to przede wszystkim kompleksowa, specjalistyczna, bezbolesna i zbawienna dla kondycji stóp usługa, która widocznie wpływa na zdrowie i komfort życia pacjenta. Ten specjalistyczny zabieg podologiczny polecany jest w szczególności osobom z problemami stóp takimi jak: wrastające paznokcie, modzele i odciski czy pękające pięty. Pedicure leczniczy jest coraz bardziej popularny ze względu na wzrost świadomości społeczeństwa na temat właściwej pielęgnacji stóp. Zainteresowanie pedicurem wynika również z niewłaściwej pielęgnacji opartej na nierzetelnych źródłach, braku czasu na starannie wykonane zabiegi na stopy, niedopasowanego obuwia, a także zniszczenia paznokci przez zbyt często wykonywane zabiegi upiększające. Pedicure leczniczy w naszym gabinecie wykonuje wykwalifikowany, doświadczony personel.
W razie przeciwskazań do pedicure’u kosmetycznego, warto jest wykonać pedicure leczniczy, który pomoże w regeneracji stóp i zapewni atrakcyjny wygląd paznokci. Specjalistyczny pedicure w przeciwieństwie do tradycyjnego obejmuje usługi takie jak: usunięcie zmian skórnych (odciski, modzele), regeneracja pękających pięt, leczenie wrastających paznokci, oczyszczenie paznokci przerośniętych. Mogą go także wykonywać osoby, mające paznokcie z przebarwieniami bądź zniszczone. Pedicure leczniczy może być również zabiegiem wspierającym leczenie przypadłości stóp tj. grzybica stóp i paznokci. Zapraszamy do kontaktu w celu konsultacji i rezerwacji terminu.
Na pierwszej wizycie zakładana jest karta i zostaje przeprowadzony wywiad na temat dolegliwości pacjenta. Pozyskane informacje z wywiadu są odnotowywane w karcie oraz uzupełniane o fotografie miejsca dotkniętego schorzeniem. Istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy, ponieważ to na jej podstawie wybierany jest sposób leczenia. Zdarza się, że potrzebna jest konsultacja z innym specjalistą, np. z dermatologiem.
Właściwy pedicure podologiczny rozpoczyna się od starannej dezynfekcji skóry stóp. Etap następny to prawidłowe skrócenie paznokci i dokładne oczyszczenie wału paznokciowego zalegającej masy rogowej, która niejednokrotnie prowadzi do powstania bardzo bolesnych odcisków. Następnie zostaje usunięty zrogowaciały naskórek i w razie potrzeby proponowany jest zabieg usuwania odcisków lub modzeli przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak skalpel i dłuto, które uzupełniają czynności wykonywane frezarką podologiczną. Do każdego zabiegu podologicznego używane są sterylne narzędzia (pakiety otwierane są przy pacjentach), a wszelkie przybory (takie jak kapturki, frezy, skalpel, dłuto), których nie można sterylizować, są jednorazowe, co zapewnia Klientowi bezpieczeństwo podczas wykonywania usługi.
PIELĘGNACJA STÓP powinna być dla każdego z nas ważną czynnością życiową, ponieważ dzięki kończynom dolnym możemy chodzić, biegać, a poza tym są one czynnikiem statyki i dynamiki człowieka. Można więc powiedzieć, że troska o stopy to konieczność, a nie luksus.
Przyczyną pęknięć na skórze pięt bardzo często jest nadmierne rogowacenie, suchość skóry oraz brak elastyczności. Nadmierne rogowacenie (hiperkeratozę) bardzo często obserwujemy w obrębie pięt, ale także na bocznych krawędziach podeszw i w okolicy stawów środstopno-paliczkowatych. Naskórek z przerośniętą warstwą rogową skóry pięt jest łuszczący i zazwyczaj popękany, a barwa żółta ma szary odcień. Pęknięcia objawiają się małymi suchymi rysami, które pod wpływem obciążenia mogą ulegać pogłębianiu, sączeniu czy krwawieniu. Bardzo często mogą dawać dolegliwości bólowe.
Do nadmiernego rogowacenia skóry pięt predysponują choroby ustrojowe, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolnośc nerek i wątroby, a także zaburzenia endokrynologiczne i otyłość. Innymi czynnikami są niedobory witaminowe, nieprawidłowe ułożenie szkieletu czy też niewłaściwie dopasowane obuwie (zbyt twarda podeszwa).
Rozpoznanie powodów i rodzaju pękania skóry. Prawidłowe usunięcie nadmiernie rogowaciejącego naskórka przy użyciu skalpela. Przy pomocy dłutka wyrównuję krawędzie rozpadlin. Na zakończenie zabiegu wygładzam całą skórę pięt przy użyciu kapturków oraz nakładam odpowiednio dobrany środek leczniczy.
UWAGA!
Często wskazana jest terapia wymagająca wielokrotnych wizyt w gabinecie, ale zabiegi przynoszą szybkie polepszenie.
Zabiegi rekonstrukcji płytki paznokcia to coraz prężniej rozwijająca się dziedzina medycyny estetycznej. Zdarza się, że zniekształcenie bądź oderwanie paznokcia powstaje w przypadku występowania grzybicy, łuszczycy i innych chorób, bądź jest to skutek urazu mechanicznego, przez co schodzi cały paznokieć lub jego część. Odkryta, wrażliwa część łożyska po zejściu paznokcia często jest nadwrażliwa. Efekt wizualny jest mało estetyczny zwłaszcza w okresie letnim, gdy Panie zakładają obuwie odkryte. W takiej sytuacji warto podjąć szybkie kroki w celu rekonstrukcji płytki paznokcia. Zapraszamy do naszego gabinetu w celu wykonania zabiegu.
Następstwem urazów mechanicznych i schorzeń stóp jest często nieestetyczny ubytek płytki paznokciowej. Zdarza się to w przypadku uderzenia o twardy przedmiot bądź jego upadku na stopę. Ubytki występują też po źle wykonanym zabiegu kosmetycznym. Często jest to skutek słabych, łamliwych paznokci. Po ustąpieniu obrzęku można przystąpić do rekonstrukcji paznokcia, a w przypadku infekcji robi się to po dokładnym oczyszczeniu i przeleczeniu. Wiele ubytków, po których wymagana jest rekonstrukcja płytki paznokcia, spotyka się również po chirurgicznym leczeniu paznokcia wrośniętego. W tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko, co skutkuje brakiem prawidłowego wzrostu lub zahamowaniem odrostu naturalnej płytki.
W naszym gabinecie podologicznym wykonujemy rekonstrukcję płytki paznokcia metodą Greppmayra, przy użyciu produktów marki UNGUISAN Classic. Metoda ta pozwala przywrócić wygląd oraz funkcjonalność nie tylko płytki paznokciowej, ale też całego palca. Zabieg polega na wykonaniu plastycznej masy, która po zastygnięciu ma kolor naturalnego paznokcia. Gotową protezę można umieścić w ten sposób, by torowała miejsce dla nowego, rosnącego paznokcia bądź wykorzystać ją do uzupełnienia ubytków. Nowy paznokieć utrzymuje się nawet przez 2 miesiące po zabiegu, a jego wygląd jest estetyczny i realistyczny. Nie ogranicza on w żaden sposób codziennego funkcjonowania. Ze względów higienicznych należy wymieniać rekonstrukcję co 1 miesiąc.
Syndrom stopy cukrzycowej w skrócie SSC jest jedną z najgroźniejszych powikłań cukrzycy. Każda nieprawidłowość m. in. czucia bólu, czucia temperatury, zaburzenia pracy mięśni w obrębie stopy, zanik owłosienia na stopie i palcach, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, powinny być alarmem dla osoby chorej na cukrzycę.
Często występującym powikłaniem stopy cukrzycowej jest owrzodzenie, a bezpośrednim sprawcą powstawania owrzodzenia jest uraz powstały na skutek na przykład źle dobranego obuwia. Owrzodzenie może stać się nie tylko przyczyną amputacji, ale stwarza wręcz zagrożenie dla życia.
Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji stóp diabetyków:
Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod numerem 733 489 489
od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice