Wrastanie paznokci u stóp to obecnie problem społeczny, który dotyka osoby dorosłe, dzieci a także niemowlęta. Jest to stan chorobowy, w którym na skutek ucisku płytki paznokciowej dochodzi do przerwania ciągłości naskórka tkanek otaczających oraz wbicia się jej bocznych części w wał paznokciowy. W tym przypadku płytka stała się ciałem obcym, wyzwalając w organizmie mechanizmy obronne takie jak:
- stan zapalny – opuchlizna, bolesność, temperatura, ew. wysięk spowodowany nadkażeniem bakteryjnym, krwawienie
- hipergranulacja (Caro luxurians) – ziarnina
Wrastanie paznokci to kłopotliwa i bolesna przypadłość, która wymaga szybkiej reakcji. Profesjonalne i szybkie leczenie paznokcia wrośniętego (Unguis incarnatus) w Gabinecie podologicznym Katarzyny Miaz w wielu przypadkach pozwala uniknąć chirurgicznej korekcji.
Dlaczego paznokcie wrastają w skórę?
Przyczyn wrastania paznokci w skórę jest kilka. Najczęstsze przyczyny pojawienia się tej dolegliwości to głównie zaburzenia statyki stopy: płaskostopie poprzeczne czy koślawość. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne dotyczące kształtu oraz zaburzenia wzrostu płytki. Wrastanie może być także następstwem przebiegu wystąpienia deformacji palców, głównie w wyniku palucha koślawego oraz palucha sztywnego.
Dolegliwość wrastania paznokcia dość często pojawia się również pod wpływem innych czynników, do których zaliczmy m.in.:
- noszenie nieodpowiedniego obuwia — za ciasnego, za luźnego, na wysokim obcasie itd.
- nieodpowiednie obcinanie paznokci, szczególnie nadmierne wycinanie bocznych brzegów a także zbyt mocne ich skracanie
- skaleczenia podczas wycinania skórek
- uszkodzenia paznokcia, np. przytrzaśnięcie
- grzybica
- nadwaga
- ciąża
- nadmierna potliwość
- ćwiczenia fizyczne, które powodują nacisk na płytkę paznokciową.
Jak leczyć wrastające paznokcie?
Jeśli borykasz się z problemem wrastających paznokci, powinieneś skonsultować się z podologiem, który dokona stosownej diagnozy i zaleci skuteczne działania.
Gdy dolegliwość ma znamiona infekcji, początkowo stosowane są okłady odkażające i wyciszające stan zapalny. Paznokieć zostaje odpowiednio odciążony i zabezpieczony przed ponownym wrastaniem. Jeżeli wymaga tego sytuacja, stosuje się specjalne klamry zakładane na wrastające paznokcie. Jest to metoda bezbolesna, skuteczna, a jednocześnie mało inwazyjna.
Jak przeciwdziałać problemowi wrastających paznokci?
Istnieje szereg stosunkowo prostych sposobów na przeciwdziałanie wrastaniu paznokci. Oto najważniejsze zasady z zakresu profilaktyki wrastających paznokci:
- paznokcie powinny być obcinane na prosto aby utworzyć kształt łopatki, tylko same brzeżki paznokci mogą być lekko zaokrąglone, tak oby nie haczyły
- nie obcinać paznokci zbyt krótko, co może doprowadzić do skaleczenia
- obcięcie paznokci należy zakończyć opiłowaniem pilnikiem tekturowym lub szkalnym
- nie wycinać skórek ponieważ można się łatwo skaleczyć, a także skórki odrastają zwykle grubsze
- Używaj odpowiednich i zdezynfekowanych narzędzi do obcinania paznokci np. cążki, cęgi
- Unikaj noszenia zbyt wąskich butów i za ciasnych skarpet.
- Dietę wzbogać o produkty zawierające dużo magnezu, cynku, krzemu, żelaza i witaminę B.