specjalistyczna pielęgnacja stóp

Leczenie paznokcia wrośniętego

Leczenie paznokcia wrośniętego rozpoczyna się od zniwelowania bólu, który często towarzyszy pacjentowi. Następnie zostaje dobrana odpowiednia terapia przy stanach zapalnych. Często już po wygojeniu powstałych powikłań podolog zakłada klamrę ortonyksyjną na paznokieć, który w przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego daje długofalowe efekty. Dobierane są również odpowiednie preparaty oraz pielęgnacja domowa. W efekcie leczenia paznokieć przybiera prawidłowy kierunek wzrostu, a jego szerokość zostaje zredukowana do prawidłowych wymiarów. Zapraszamy do odwiedzenia naszego centrum, ponieważ już pierwsza wizyta w gabinecie przynosi znaczną ulgę w przypadku bólu związanego z wrastającym paznokciem.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to często występujące schorzenie, które wielu ludzi zna z własnego doświadczenia. Charakteryzuje się ono niepoprawnie ukierunkowaną płytką paznokcia, która wrzyna się w tkanki. Zdarza się, że towarzyszy temu przerost wału paznokcia. Wrastający paznokieć powoduje obrzęk i ból. Przez nieleczoną dolegliwość może w zakażonym miejscu powstać ziarnina, dlatego zalecane jest leczenie paznokcia wrośniętego z pomocą specjalisty. Zaniedbanie postępujących zmian może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, zanokcicy, a nawet martwicy kości palucha.

Wrastanie paznokci może być konsekwencją:

 • niewłaściwego skracania płytki paznokcia,
 • zmiany kształtu płytki przez występującą grzybicę,
 • zniekształcenia paznokcia przez urazy mechaniczne,
 • noszenia za małego i za ciasnego obuwia,
 • uprawiania niektórych sportów,
 • nagłego wzrostu masy ciała,
 • haluxów i innych deformacji ortopedycznych.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

 • unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia,
 • skracaj paznokcie na prosto lub delikatnym łukiem, z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi,
 • nie obcinaj paznokci zbyt krótko.
 • staraj się możliwie rzadko chodzić w butach na obcasie,
 • dbaj regularnie o higienę paznokci.

Zabieg w gabinecie – leczenie paznokcia wrośniętego

Leczenie paznokcia wrośniętego powinno być przeprowadzane w odpowiednich, sterylnych warunkach przez wykwalifikowane osoby. Podczas zabiegu zostaje usunięty element drażniący wał paznokcia. Zakładana jest tamponada, która ma na celu odseparowanie paznokcia od wału w celu złagodzenia stanu zapalnego. Następnie aplikowany jest odpowiednio dobrany środek leczniczy i dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego (wysuszeniu hipergranulacji) reguluje się wzrost paznokcia klamrą ortonyksyjną typu Fraser’a.

Klamry na wrastające/ wkręcające się paznokcie

Nakładanie klamer na wrastające/ wkręcające się paznokcie to często najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z tą przypadłością. Klamry ortonyksyjne dają szybką ulgę pacjentowi zaraz po ich założeniu. Wpływają pozytywnie na poprawny kształt paznokcia. Klamry nie przeszkadzają w chodzeniu i w wykonywaniu codziennych czynności, nawet w uprawianiu sportu. Mogą być również stosowane profilaktycznie np. po zabiegu usunięcia paznokcia w czasie jego odrastania.

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Wyznacz trasę

Start trasy:

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy logo