Jak leczyć pękające pięty?

Problemy ze skórą na piętach mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Wpływ na to ma styl życia, a także różnego rodzaju schorzenia zdrowotne. Pękająca skóra na piętach nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale często jest również źródłem dyskomfortu czy bólu. Odpowiednie postępowanie i pielęgnacja pozwala nie tylko na wygładzenie pięt, ale i na uniknięcie ich pękania w przyszłości. Aby szybko odnaleźć przyczynę i wprowadzić odpowiednie środki, najlepiej od razu udać się do specjalisty od zdrowia stóp – podologa.

Dlaczego skóra na stopach pęka?

Stopy są organem szczególnie narażonym na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, otarcia i odciski. Dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych fizycznie, wykonujących ciężką pracę lub pracujących na stojąco. Skóra na piętach jest grubsza niżeli na innych częściach ciała, a brak regularnego złuszczania powoduje jej rogowacenie i zgrubienie. To z kolei może prowadzić do pękania, dlatego też tak ważna jest odpowiednia, regularna pielęgnacja.

O skórę należy dbać nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dotyczy to skóry na całym ciele, w tym tej na stopach. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma znaczący wpływ na stan skóry i jej elastyczność. Wysuszona skóra jest bardziej podatna na pęknięcia, zwłaszcza podczas nacisku spowodowanego poruszaniem się. Osoby noszące niewygodne, za ciasne buty oraz osoby z nadwagą również są bardziej narażone na pękanie pięt. Z pękającymi piętami często zmagają się osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, łuszczycę, AZS oraz cukrzycę.

W jaki sposób powinno wyglądać leczenie pękających pięt?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia jest wizyta u podologa, który na początku dokładnie oceni stan skóry oraz stopień zaawansowania problemu. Ocenie podlega również wartość hydro – lipidowa stóp. Specjalista wykonuje również wywiad, dzięki któremu może wykluczyć lub potwierdzić istnienie chorób objawiających się pękającymi piętami. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji i ocenie stanu skóry stóp podolog może określić odpowiednią strategię leczenia.

Podczas wizyty specjalista pokrywa podeszwę stóp specjalnym preparatem zmiękczającym, a następnie za pomocą skalpela i dłuta podologicznego usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek. Rodzaj narzędzia dopasowywany jest do szerokości i głębokości pęknięć. Sam zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Na koniec pięty zabezpiecza się za pomocą preparatów nawilżających i ochronnych. W wyjątkowo zaawansowanych przypadkach, wskazane jest założenie opatrunku wspierającego proces regeneracji skóry.

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Wyznacz trasę

Start trasy:

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy  logo