Jak rozpoznać i leczyć tzw. stopę cukrzycową?

Cukrzyca to przewlekła, nieuleczalna choroba metaboliczna, która prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Jednym z nich jest tzw. stopa cukrzycowa, czyli zespół zmian chorobowych występujących w obrębie stóp, które są bezpośrednio związane z przebiegiem cukrzycy. Charakteryzuje się ograniczeniem przepływu krwi w naczyniach kończyn dolnych, uszkodzeniem nerwów oraz występowaniem trudno gojących się owrzodzeń i infekcji.

Geneza stopy cukrzycowej i czynniki ryzyka

Stopa cukrzycowa rozwija się na skutek długotrwałych zmian naczyniowych i neuropatycznych wywołanych przez nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Charakterystyczne dla tego schorzenia są: niedrożność naczyń krwionośnych, upośledzenie funkcjonowania nerwów obwodowych oraz wzmożona podatność na infekcje. Czynniki ryzyka rozwoju stopy cukrzycowej obejmują m.in. długotrwałą, niekontrolowaną cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów oraz otyłość. Warto podkreślić, że odpowiednie leczenie cukrzycy oraz regularne kontrole stanu zdrowia stóp znacząco wpływają na ryzyko wystąpienia tego powikłania.

Podstawą leczenia stopy cukrzycowej jest wielokierunkowe podejście do problemu, które obejmuje zarówno skuteczne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, jak i specjalistyczne zabiegi mające na celu ograniczenie występowania owrzodzeń i infekcji. W centrum leczenia stóp specjaliści zajmują się profesjonalną pielęgnacją tych części ciała, dzięki czemu można znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian chorobowych na stopach.

Rola profilaktyki i edukacji w walce ze stopą cukrzycową

W przypadku stopy cukrzycowej kluczowe znaczenie ma profilaktyka oraz edukacja pacjentów dotycząca właściwej pielęgnacji stóp i zagrożeniach związanych z cukrzycą. W ramach działań profilaktycznych szczególną uwagę należy poświęcić regularnemu badaniu stóp, dbaniu o higienę, noszeniu odpowiedniego obuwia oraz unikaniu urazów. Ponadto, edukacja pacjentów w zakresie prawidłowego monitorowania poziomu glukozy we krwi, stosowania diety oraz leków przeciwcukrzycowych może przyczynić się do zapobiegania poważnym powikłaniom związanym ze stopą cukrzycową.

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Wyznacz trasę

Start trasy:

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy  logo