Stopy są podstawą naszego ciała

Stopy są podstawą naszego ciała. To one umożliwiają nam przemieszczanie się oraz utrzymanie pionowej postawy. Ich prawidłowa pielęgnacja jest niezbędna do funkcjonowania całego naszego organizmu. Oprócz wizyt w gabinecie podologicznym równie ważne jest dbanie o stopy w domowym zaciszu. Aby zachować ich zdrowy wygląd należy przestrzegać kilka kluczowych w pielęgnacji zasad.

1. Skracanie płytki paznokciowej

Choć może wydawać się to oczywiste, prawidłowe obcinanie paznokci wielu z Was sprawia niemały problem. Błędem jest skracanie paznokci obcinaczami oraz nożyczkami. Doprowadza to do rozszczelnienia płytki w wyniku zbyt mocnej siły nacisku. Takie obcinanie paznokci może prowadzić również do zostawienia ostrych końcówek paznokcia co powoduje wrastanie paznokcia i może skutkować powstaniem stanu zapalnego i bolesności.

Najlepszym rozwiązaniem do skracania paznokci są cęgi boczne. W przypadku ich braku można również posłużyć się pilnikiem. Obcinanie paznokci należy wykonywać na czystej, lecz nie wymoczonej płytce. Paznokcie powinny być obcinane zgodnie z anatomicznym ułożeniem paznokcia, jak najbardziej w linii prostej. Należy pamięta również o odpowiedniej długości płytki. Zbyt krótko obcięta naraża na stany zapalne oraz zakażenia. Zbyt długa natomiast może skutkować wkręceniem płytki oraz mechanicznymi urazami spowodowanymi uciskiem obuwia na wystający paznokieć.

2. Skórki

stopy Ich nieumiejętne wycinanie może doprowadzić do powstawania ran, umożliwiając tym samym przedostanie się drobnoustrojów chorobotwórczych wewnątrz naszego organizmu. Oprócz tego ich nadmierne odsuwanie naraża na uszkodzenie macierzy. Najlepszym sposobem jest nie ingerowanie w skórki paznokciowe i pozostawienie ich do wizyty u specjalisty.

3. Zrogowacenia na stopach

Gdy niemożliwa jest wizyta w gabinecie a na naszych stopach widoczne są coraz większe zrogowacenia, należy odpowiednio o nie zadbać. Choć tarki czy pumeksy kuszą nas w takich chwilach, musimy pamiętać, że używanie ich doprowadza do nadmiernego przegrzania skóry i skutkuje wyzwoleniem mechanizmów obronnych organizmu. Takie działanie powoduje jeszcze większy przyrost zrogowaceń. By temu zapobiegać możemy sięgnąć po peelingi. Gruboziarniste peelingi swoimi drobinkami złuszczają nadmiernie rogowaciejący naskórek nie przegrzewając go i tym samym redukując ryzyko zwiększonego narastania zrogowaceń. Możemy sięgnąć zarówno po peelingi zakupione w sklepie oraz wykonane samemu w domu. Istotne jest przy wyborze peelingu unikanie drażniących substancji oraz kwasów.

4. Kąpiele stóp

Przy kąpieli stóp należy pamiętać, aby nie moczyć ich zbyt długo. Nadmiernie wymęczona skóra stóp, staje się zbyt delikatna i bardziej podatna na skaleczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest umycie stóp bez moczenia oraz dokładne ich osuszenie. Szczególnie narażone są w tym przypadku przestrzenie międzypalcowe. Często podczas wycierania stóp są one pomijane, a wilgotna i rozmiękczone skora jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Dlatego podczas osuszania stóp pamiętajmy, by nie pomijać żadnego jej fragmentu.

5. Kremy

Przy wyborze kremu należy kierować się skórą naszych stóp. To do niej dobieramy odpowiedni produkt. W przypadku skóry przesuszonej musimy skupić się na jej intensywnym nawilżeniu. Świetnie sprawdzą się kremy z 10% mocznikiem lub gliceryną czy witaminą A. Gdy borykamy się z nadpotliwością stóp skutecznymi substancjami w kremie do walki z nadpotliwością będą np. jony srebra lub sole glinu.

Piękny i zdrowy wygląd stóp zawdzięczamy przede wszystkim systematyczności i długotrwałej pielęgnacji zarówno w domu jak i w gabinecie. To dzięki wspólnej pracy nad Waszymi stopami osiągamy najlepsze efekty. Pamiętajmy o swoich stopach, bo to właśnie im zawdzięczamy każdy krok w naszym życiu.

Autorką artykułu jest mgr Klaudia Wilk sp. ds. podologii

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Wyznacz trasę

Start trasy:

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy  logo