Jak działają klamry na wrastające paznokcie?

Wrastający paznokieć dużego palca u stopy to dość popularny problem. Najpierw zauważamy, że coś jest nie tak, gdy odczuwamy ból, dotykając palca – to już oznaka, że paznokieć zaczyna wbijać się wał paznokciowy. Z czasem ból nasila się nawet bez dotykania, pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie i odczuwanie ciepła przy paznokciu. Jeśli paznokieć przebije tkankę, możemy mieć do czynienia również z krwawieniem, a w przypadku zakażenia – z wysiękiem ropnym. Prędzej czy później ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie i konieczna jest wizyta u podologa.

 Dlaczego paznokieć wrasta?

Przyczyn wrastania paznokcia może być wiele. Do najczęstszych należy: niewłaściwe skracanie paznokci (zbyt krótko lub zbyt „okrągło”), noszenie ciasnego obuwia (np. szpilek, które mają wąski czub) a także nagły wzrost masy ciała. Wrastający paznokieć może być też efektem uprawiania niektórych dyscyplin sportowych, a także zmiany kształtu płytki na wskutek grzybicy lub urazu. Czasem jest skutkiem ubocznym halluksów lub innych wad ortopedycznych stopy. Wrastający paznokieć najczęściej dotyczy dużego palca u nogi, zdarza się jednak również na pozostałych palcach, a nawet – na dłoniach.

Leczenie wrastającego paznokcia

Najczęściej leczenie wrastającego paznokcia polega na założeniu specjalnej klamry. Podolog najpierw zajmie się raną i usunie powstałą hipergranulację. Założy też pacjentowi tamponadę, która odseparuje paznokieć od wału, dzięki czemu załagodzi się stan zapalny. Następnie podolog poda środek leczniczy, który całkowicie go zaleczy. Gdy zwalczony zostanie stan zapalny, pacjentowi zakłada się na paznokieć klamrę ortonyksyjną. Najprościej mówiąc, to metalowa klamerka, której zadaniem jest unoszenie bocznych brzegów paznokcia do góry. Korekta jest bezbolesna, lecz trwa dłuższy czas – potrzebny jest do niej wzrost paznokcia. W trakcie leczenia pacjent musi pojawiać się na wizytach kontrolnych, by podolog przesuwał ją w stronę macierzy i sprawdzał jej naciąg. Klamry są niezwykle skuteczne. Dzięki nim udaje się całkowicie wyprostować płytkę paznokcia, nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Zarejestruj się już dzisiaj

Zapraszamy do rejestracji   telefonicznej pod numerem    733 489 489
podolog.gliwice@wp.pl
od poniedziałku do piątku    w godzinach 9.00-18.00
ul. Zygmunta Starego 13/9 (parter), 44-100 Gliwice

W przypadku kontaktu poza godzinami pracy gabinetu, sprawie prowadzonych terapii podologicznych prosimy o wysłanie wiadomości sms pod numer telefonu 532 963 156.

Wyznacz trasę

Start trasy:

Możliwa także rezerwacja wizyty za pośrednictwem serwisu "BOOKSY"!

booksy  logo